بهترین فیلم های وین دیزل که باید تماشا کنید


شکی در مورد این نیست که در سینمای امروز «وین دیزل» یکی از پرکارترین ستاره‌های آثار بلاک‌باستر دوران مدرن است. احتمالاً همه این بازیگر را بیشتر به خاطر بازی در نقش «دومنیک تورِتو» سردسته گروهی از رانندگان و تکنسین‌های خبره که گاه جنایتکار و گاهی قهرمان هستند، می‌شناسند. این شخصیت جذاب وین دیزل نقشی است که دنیای بزرگ فرانچایز «Fast & Furious» را تشکیل می‌دهد. به طور کلی وین دیزل فرنچایز سینمایی کم ندارد؛ از حضورش در مارول گرفته تا فرنچایز‌های اکشنی چون «XXX» و «Riddick» از جمله این آثار هستند و همین مساله فهرست بهترین فیلم های وین دیزل را پربار می‌کند.

اما جالب است بدانید: دیزل در تمام دوران جوانی خود با تئاتر درگیر بود و در جوانی تصمیم گرفت بازیگری را در هالیوود حرفه‌ای دنبال کند. در حالی که سایر بازیگران در ظاهر دستخوش تغییرات زیادی شده‌اند، وین دیزل متفاوت است. او یک چیز دارد که تا به امروز در یاد همه مانده است؛ و آن چهره بدون موی او در تمام آثار است. بهترین فیلم های وین دیزل غالبا شامل آثار هستند که اکشن هستند با صحنه‌های جذاب فراوان همراه هستند. بنابراین، اگر این بازیگر را دوست دارید با ویجیاتو همراه باشید؛ چرا که از درام‌های بلندپروازانه گرفته تا انیمیشن‌های کلاسیک، در اینجا بهترین فیلم‌ های وین دیزل وجود دارد.

«Guardians of the Galaxy»

ظهور وین دیزل در دنیای سینمایی مارول (MCU) با فیلم «نگهبانان کهکشان» که در سال 2014 ابه نمایش درآمد، آغاز شد. با این حال، آنچه در این فیلم ظاهر می‌شود، فیزیک کامل وین دیزل نیست، بلکه شو و شوق و صدای وین دیزل است. فقط صدای او بله، دیزل صدای شخصیت گروت است، موجودی فرازمینی به شکل درخت. چیزی که مخاطب را در این اثر سرگرم کرد، این بود که گروت فقط می‌تواند با گفتن کلمه «من گروت هستم» ارتباط برقرار کند. این شخصیت دوست داشتنی هر چه می‌گوید همه در قالب آن سه کلمه است.

با این تفاسیر شخصیت گروت با اجرای وین دیزل بلافاصله در قسمت اول و دوم «نگهبانان کهکشان» محبوب شد. در حقیقت، شخصیت گروت در تعدادی دیگر از فیلم‌های MCU مانند «انتقام‌جویان: جنگ بی‌نهایت» و «انتقام‌جویان: پایان بازی» نیز ظاهر شده است و سریال انیمیشنی مخصوص خودش را هم دارد. در نتیجه نمی‌توان از این اثر در کارنامه کاری وین دیزل چشم‌پوشی کرد و قطعا گل سرسبد فهرست بهترین فیلم های ون دیزل خواهد بود.

«Fast & Furious»

دومینیک تورتو یک راننده مسابقه‌دهنده خشن با توانایی‌های ویژه است. او یک بار مقابل برایان اوکانر قرار گرفت که بعدها با او دوست شد. برایان، که وظیفه تحقیق در مورد سرقت کامیون را بر عهده دارد، به دام کمک می‌کند تا از اتهامات مبنی بر اینکه او مقصر است فرار کند. در عوض، دام نیز به برایان کمک می‌کند تا مقصر واقعی را دستگیر کند. وین دیزل از فیلم اول تاکنون نقش شخصیت دومینیک تورتو را بازی می‌کند. نقش او با پل واکر، بازیگر نقش برایان اوکانر، تبدیل به نمادین‌ترین شخصیت‌ها از سری فیلم‌های سریع و خشمگین بدل شده است. اگر به فیلم‌هایی با صحنه‌های اکشن زیاد و تعقیب و گریز ماشین علاقه دارید، نمی‌توانید تماشای فرنچایز Fast & Furious را از دست بدهید.

تا زمان انتشار این مقاله، تعداد قسمت‌های Fast & Furious به 9 فیلم رسیده است و انتظار می‌رود ادامه پیدا کند. وین دیزل همچنین به نقش دومینیک تورتو در هر فیلم سری سریع و خشمگین وفادار مانده است. اما انتخاب من برای بهترین فیلم این فرنچایز بدون شک «Fast Five» است. این فیلم به طور گسترده توسط منتقدان تحسین شد و به دلیل ترکیب خوب اکشن و طنز آن مورد تحسین قرار گرفت.

«Pitch Black»

یک سفینه فضایی مسافربری دچار اختلال شده و مجبور می‌شود در سیاره‌ای نزدیک فرود بیاید. علاوه بر خدمه و مسافران، این سفینه حامل یک افسر پلیس و زندانی او شخصی به نام ریدیک است. همه آنها باید با هیولایی روبرو شوند که آماده کشتن آن‌ها است. وین دیزل نقش یک جنایتکار به نام ریچارد بی ریدیک را بازی می‌کند که با یک سفینه فضایی به زندان منتقل می‌شود که پس از تصادف در سیاره‌ای متروک فرود می‌آید. وین دیزل در نقش ریدیک در این فیلم علمی تخیلی و ترسناک، دارای توانایی خاصی است که آن هم این است که بعد از جراحی چشم بتواند در تاریکی ببیند. اصرار او برای زنده ماندن ماهیت خودخواه او را پنهان می‌کند. این فیلم علمی تخیلی وین دیزل که محصول سال 2000 میلادی است، ارزش دیدن را دارد.

فیلم Pitch Black بودجه تولید 23 میلیون دلاری داشت و مجموعاً 53.2 میلیون دلار در سراسر جهان به دست آورد. این فیلم به دلیل عنصر داستانی جذابش مورد قدردانی قرار گرفت و به یک کلاسیک کالت در میان طرفداران آثار علمی تخیلی تبدیل شد و جزو خاص ترین اسم در فهرست بهترین فیلم های Vin Diesel به شمار می‌رود.

«Babylon A.D»

این فیلم وین دیزل بر اساس رمان «Babylon Babies» نوشته موریس ژرژ دانتک در سال 1999، داستانی علمی تخیلی در آینده‌ای متروک و ویران شده دیستوپیایی است که یک مزدور با بازی وین دیزل را نشان می‌دهد که طبق قوانین خودش زندگی می‌کند. این شخصیت در طول داستان وظیفه‌ای را بر عهده می‌گیرد که او را ملزم می‌کند یک زن جوان و سرپرستش را از قزاقستان به سلامت به نیویورک بیاورد. شخصیت توروپ با بازی وین دیزل در هر مرحله با موانع مرگباری روبرو شده و متوجه می‌شود که شفق قطبی آخرین امید برای بقای بشریت است.

این فیلم با بودجه تولید 70 میلیون دلاری توانسته در مجموع 72.1 میلیون دلار فروش جهانی داشته باشد. استقبال از فیلم بسیار ضعیف بود. فیلمنامه ضعیف و سکانس‌های اکشن نه چندان استوار به عنوان دلایلی برای عملکرد ضعیف فیلم علیرغم عملکرد چشمگیر وین دیزل نامیده می‌شد.

«The Pacifier»

اولین اثر نسبتا متفاوت فهرست بهترین فیلم های ون دیزل، همین فیلم است. در این کمدی خانوادگی آمریکایی، وین دیزل در نقش یک عضو نیروی دریایی نخبه به نام شین ولف، ماموریتی برای نجات دانشمندی به نام هاوارد پلامر دارد که روی یک پروژه دولتی فوق سری کار می‌کند. اما در طول داستان فیلم شین نمی‌تواند او را نجات دهد و هاوارد در نهایت توسط تیم دشمن ترور می‌شود. سپس شرایط به شین منصوب می‌شود که از چهار فرزند پلامر و یک اردک خانگی که همگی دارای شخصیت‌های متمایز هستند مراقبت کند. تمام چالش این فیلم به دنبال دیوانه شدن شین در مدیریت و محافظت از این خانواده است. هرچند این اثر سینمایی با استقبال خوبی از سوی منتقدان مواجه نشد اما با این وجود توانست 198.6 میلیون دلار در سراسر جهان به دست آورد.

نکته این اثر وین دیزل آن است که در هالیوود این یک حقیقت ناگفته است که هر مرد سرسخت سینمای اکشن باید نقش اول فیلم‌های کودکانه خانوادگی را به عهده بگیرد. برای مثال آرنولد شوارتزنگر «پلیس مهد کودک» را دارد، و دواین جانسون «پری دندان» را دارد. اخیراً، دیو باتیستا نیز در فیلم «جاسوس من» در سال 2020 جنبه نرم خود را نشان داد. بنابراین، طبیعی است که وین دیزلی که در اوایل دوران موفقش بود، فیلمی مانند «پستانک» بسازد، که در آن نقش یک نیروی دریایی را ایفا می‌کند که وظیفه حفاظت از خانواده یک دانشمند آمریکایی را دارد. تنها تفاوت؟ برخلاف دیگر فیلم‌های ذکر شده در بالا، این یکی واقعاً کار می‌کند.

«A Man Apart»

فیلم «یک مرد تنها» یک اثر اکشن آمریکایی است که وین دیزل و لارنتس تیت به ترتیب نقش‌های اصلی آن را ایفا می‌کنند. آنها با کارتل مواد مخدر مبارزه می‌کنند تا فعالیت‌های مواد مخدر را در امتداد مرز ایالات متحده و مکزیک متوقف کنند. اما داستان زمانی تغییر می‌کند که کارتل همسر وتر با بازی وین دیزل را به عنوان انتقام دستگیری یکی از اعضای خود که پادشاه کارتل است، می‌کشد. در ادامه وتر و شریکش هیکس با رئیس اسیر شده کارتل متحد می‌شوند تا رئیس جدید کارتل را شکار کنند. بودجه ساخت این فیلم 36 میلیون دلار بوده و نزدیک به 44 میلیون دلار فروش جهانی داشته است. این فیلم به دلیل هماهنگی ضعیف بین عناصر اکشن و درام مورد انتقاد قرار گرفت.

تا زمانی که فیلم‌های پلیسی وجود داشته است، فیلم‌هایی در مورد اینکه پلیس‌ها قانون را به دست خودشان می‌گیرند نیز وجود داشته است. در بیشتر موارد، بازی دز نقش «مرد تنهای زخم خورده» یک تریلر قابل استفاده است که به دیزل این فرصت را می‌دهد تا مهارت ستاره اکشن بودن خود را با آثار دراماتیک قابل توجهی ترکیب کند. برای درک واقعی دیزل به عنوان یک بازیگر، باید وین دیزل را به عنوان یک تهیه کننده درک کنید، و فیلم «یک مرد تنها» گام بزرگی به جلو برای دیزل بود زیرا تأثیر او در پشت صحنه شروع شد.

«The Last Witch Hunter»

آخرین شکارچی جادوگر یک فیلم اکشن فانتزی آمریکایی است که وین دیزل را در نقش کالدر، یک شکارچی جادوگر جاودانه به نمایش می‌گذارد. این اثر در بهترین فیلم های وین دیزل قرار می‌گیرد چرا که بخار علاقه قلبی‌اش به سری «دانژن اند دراگونز» عاشقانه در آن بازی کرده است. وقتی این شکارچی قرن‌ها پیش یک ملکه قدرتمند جادوگر را به قتل رساند، به جاودانگی نفرین شد. اکنون، نژاد بشر دوباره با خطر بزرگی روبرو است و این شکارچی با رستاخیز خود به میدان نبرد بازمی‌گردد. این فیلم به طور کلی نقدهای نامطلوبی از منتقدان دریافت کرد و گفته شد که خسته‌کننده است. جلوه‌های دیجیتالی آن نیز به دلیل ناقص بودن و نبود کیفیت در آن به شدت مورد انتقاد قرار گرفت. اما آن را دوست داشته باشید یا از آن متنفر باشید، «آخرین شکارچی جادوگر» نوعی پروژه پرشور است که فقط به این دلیل وجود دارد که دیزل آن را ساخته است.

هر کسی که اطلاعات گذرا از حرفه وین دیزل داشته باشد می‌داند که این مرد از طرفداران «Dungeons & Dragons» است. یوتیوب مملو از مصاحبه‌های قدیمی با این بازیگر است که در آن او درباره کمپین‌های دوران نوجوانی خود و نقشی که D&D در شکل دادن به رویکرد او در داستان گویی ایفا کرده است صحبت می‌کند. اما طرفدار D&D بودن یک چیز است؛و استفاده از شخصیت D&D به عنوان مبنای یک فیلم بلاک‌باستر فانتزی 90 میلیون دلاری کاملاً چیز دیگری است. بسیار معروف است که «آخرین شکارچی جادوگر» بر اساس شخصیت D&D دیزل است که در بازی‌های خانگی‌اش دنبال می‌کند، و محصول نهایی تمام دنیای پیچیده‌سازی و طلسم‌سازی را که ممکن است در طول یک کمپین طولانی‌مدت با آن مواجه شود، دارد.

«Billy Lynn’s Long Halftime Walk»

یکی دیگر از آثار شاخص وین دیزل همین فیلم به کارگردانی آنگ لی معروف است که در فهرست بهترین فیلم های وین دیزل قرار می‌گیرد. این فیلم که بر اساس رمان پرفروش بن فونتین ساخته شده است، یک درام جنگی است که حول محور بیلی لین 19 ساله با بازی جو الوین می‌گذرد که پس از بازگشت از نبردی عذاب آور در عراق با همراهانش، به عنوان یک شهرمان شناخته می‌شود. سپس این فیلم مجموعه‌ای از فلاش‌بک‌ها را دنبال می‌کند که وقایع آنچه را که واقعاً اتفاق افتاده است را به تصویر می‌کشد که با تصویرهای جعلی آمریکا از شجاعت در تناقض است. وین دیزل یکی از بازیگران مکمل شاخص این فیلم است.

جالب است بدانید این فیلم با سرعت 120 فریم در ثانیه به جای 24 فریم معمولی فیلمبرداری شد زیرا آنگ لی می‌خواست تمام تجربه تماشای فیلم را بسیار فراگیر و جذاب کند. بودجه تولید فیلم در مجموع 40 میلیون دلار بود اما تنها توانست در کل 30.9 میلیون دلار در سراسر جهان فروش داشته باشد. این فیلم چندان مورد استقبال منتقدان قرار نگرفت و جنبه‌های تکنولوژیکی فیلم به شدت مورد انتقاد قرار گرفت. با این وجود، احساسات عمیق بازیگران فیلم و داستان جذاب آن به طور گسترده مورد تحسین قرار گرفت.

«Knockaround Guys»

داستان فیلم Knockaround Guys در مورد چهار پسر با بازی بری پپر، جان مالکوویچ، دنیس هاپر، وین دیزل و ست گرین است که پدرانشان گانگسترهای معروف بروکلین هستند. چهار پسر با هم متحد می‌شوند تا یک کیسه پول نقدی که از فرودگاه گم شده بود را پس بگیرند. پسرها زمانی که پول به نحوی در دست چند پلیس فاسد شهر مونتانا قرار می‌گیرد، دچار مشکل می‌شوند. اکنون، پسرها باید هر کاری انجام دهند تا کیفی را که به شدت توسط برخی از اعضای مهم مافیا در شیکاگو به دنبال آن است، پس بگیرند. این فیلم چند چهره سرشناس را گرد هم آورد و از نظر بازیگری با استقبال خوبی روبرو شد. به غیر از بازیگران درجه یک، این فیلم تا حدودی نقدهای نامطلوبی از منتقدان دریافت کرد. این فیلم در مقابل بودجه ساخت 15 میلیون دلاری تنها 14.1 میلیون دلار درآمد کسب کرد.

لارنس بندر به عنوان تهیه کننده قدیمی کوئنتین تارانتینو، یکی دو چیز در مورد فیلم های پرحرفی با محوریت جنایات سازمان یافته می‌داند. بنابراین، «بچه های ضربه زننده»، اولین فیلم از کارگردانان مشترک برایان کوپلمن و دیوید لوین، مطمئناً با این شرایط مطابقت دارد. در این فیلم، دیزل نقش یک مرد مقیم نیویورک را بازی می‌کند که با دوست دوران کودکی خود به روستاهای آمریکا می‌رود تا کیسه‌ای از پول اوباش دزدیده شده را پس بگیرد.

«Bloodshot»

فیلم Bloodshot بر اساس شخصیت‌های کمیک، یک فیلم ابرقهرمانی آمریکایی است که وین دیزل را در نقش یک تفنگدار آمریکایی به نام ری گاریسون به نمایش می‌گذارد. داستان زمانی پیش می‌رود که ری و همسرش توسط مردی به نام مارتین آکس ربوده و به قتل می‌رسند. تیمی از دانشمندان با استفاده از فناوری نانو، ری را به زندگی برمی‌گردانند، که همراه با تولد دوباره او قابلیت‌های مافوق بشری را نیز به او می‌دهد و او را به یک ماشین کشتار بیوتکنولوژیک به نام Bloodshot تبدیل می‌کند. پس از رستاخیز، ری تمام خاطرات خود را از دست می‌دهد، اما زمانی که خاطراتش دوباره شروع به هجوم می‌کنند، او به دنبال انتقام از مردی است که او و همسرش را به قتل رسانده است.

این فیلم نقدهای متفاوت و متوسطی دریافت کرد. بسته شدن سینماها در سراسر جهان به دلیل همه‌گیری COVID-19 باعث شد سونی فیلم را تنها پس از دو هفته به صورت دیجیتالی اکران کند. بنابراین، Bloodshot قرار بود اولین قسمت از یک سری فیلم باشد که در دنیای سینمایی مشترک Valiant Comics اتفاق می‌افتد. اما بعید است این فیم ادامه پیدا کند. در دنیایی که اکثر فیلم‌های ابرقهرمانی از پارچه‌ای مشابه بریده می‌شوند، خوب است بدانیم که دکمه مکث را با چیزی متفاوت می‌زنیم.

«Strays»

در سال 2020، وین دیزل حکایتی را به اشتراک گذاشت که سرها را به سمت او برگرداند. به گفته دیزل، او اخیراً با اسپیلبرگ برخورد کرده بود و این کارگردان محترم به او گفته بود که این یک «جنایت علیه سینما» است که در دو دهه گذشته شخص وین دیزل فیلمی بلند کارگردانی نکرده است. اما باید بدانید اسپیلبرگ در مورد مهارت‌های کارگردانی دیزل اشتباه نمی‌کند. اگر کارگردانی «Strays» نشانه‌ای براین موضوع باشد، پس دیزل زمانی در مسیری کاملا متفاوت قرار داشت، مسیری که ممکن بود او را به عنوان معادل نیویورکی «جان فاورو» دوران ببینیم.

فیلم درام آمریکایی Strays با بازی وین دیزل در نقش یک جنایتکار که می‌خواهد زندگی را تغییر دهد و در آن معنای جدیدی پیدا کند، بدون شک از آثار شاخص این بازیگر است. داستان زمانی به سمت جلو پیش می‌رود که او با دختری به نام هدر که در همسایگی‌اش زندگی می‌کند آشنا شده و عاشق او می‌شود. این فیلم اولین اثر وین دیزل به عنوان کارگردان فیلم بلند بود و به نوعی داستان آن نیز متمرکز بر جوانی و تربیت او در نیویورک است. البته این فیلم نیز به دلیل دیالوگ‌های کند و ناکافی مورد انتقاد قرار گرفت در حالی که بازی وین دیزل به صورت ویژه مورد قدردانی قرار گرفت و به عنصر دیده شدن فیلم و شخص وین دیزل کمک کرد.

جالب است بدانید وین دیزل پیرامون این اثر نکته‌ای جالب را روایت کرده است که دانستن آن خارج از لطف نیست: به گفته وین دیزل در حاشیه فستیوال ساندنس «در روزگاری هیچ نقشی برای من وجود نداشت و بنابراین من متوجه شدم تنها راه ممکن برای تحقق رویایم این است که یک فیلمنامه بنویسم».

«xXx»

این فیلم اکشن آمریکایی اولین قسمت از مجموعه فیلم‌های سه گانه ایکس است و بهترین آن به شمار می‌رود. سه ایکس نقش پررنگی در کارنامه هنری این بازیگر دارد و جزو بهترین فیلم های سینمایی وین دیزل به شمار می‌رود. در این فیلم وین دیزل در نقش زاندر کیج قهرمان یاغی و جذاب فیلم حضور دارد. یک ورزشکار افراطی که جاسوس آژانس امنیت ملی آمریکا شد. این شخصیت زمانی که به یک ماموریت حساس در اروپای مرکزی فرستاده می‌شود، تمام توانایی‌هایش مورد آزمایش و چالش جدی قرار می‌گیرد. این فیلم 277 میلیون دلار در سراسر جهان در برابر بودجه تولید 88.3 میلیون دلار درآمد کسب کرد. این اثر وین دیزل نیز برای سکانس‌های اکشن‌اش مورد قدردانی و به خاطر فیلمنامه‌ متلاطمش مورد نقد جدی قرار گرفت. اما فراتر از تمام این نکات «xXx» در لحظات خوشایندتر خود، راه را برای رویکردی که دیزل در سری Fast and Furious کامل می‌کرد هموار کرد.

«Find Me Guilty»

درام دادگاهی «مرا گناهکار بدان» بر اساس وقایع واقعی طولانی‌ترین محاکمه مافیایی در تاریخ آمریکا است. در این فیلم وین دیزل در نقش جک دی نورسیو، یک اوباش که به اتهام قاچاق مواد مخدر به زندان افتاده است، معرفی می‌شود. جک مردی وفادار است که از طرح اتهام علیه شرکای سابقش در خانواده جنایتکار لوچسی امتناع می‌ورزد و در نهایت محاکمه می‌شود. این فیلم مجموعه‌ای از اتفاقات خنده‌دار و خاص را دنبال می‌کند که در آن جکی را می‌بینیم که در حال مبارزه با پرونده‌اش برای دفاع از خود، با آگاهی ناکافی از قانون برای تغییر روند دادگاه است. این فیلم نقدهای مثبتی از سوی منتقدان دریافت کرد. وین دیزل به دلیل بازی‌اش به شدت مورد تحسین قرار گرفت، بنابراین این فیلم او را به گزینه خوبی برای این نقش‌های متفاوت تبدیل کرد.

حتی اگر سایر فیلم‌های موجود در این فهرست را دیده باشید، تا زمانی که «مرا گناهکار بدان» را نبینید، نمی‌توانید توانایی دیزل به‌عنوان یک بازیگر را واقعاً قضاوت کنید. این فیلم در سال 2006، آخرین فیلم در کارنامه کارگردان مشهور سیدنی لومت بود. در حالی که نمی‌توان دیزل را به خاطر انتخاب ساخت فیلم‌های اکشن میلیارد دلاری به جای آثار هنری سرزنش کرد، اما بیایید امیدوار باشیم که در نیمه دوم زندگی حرفه‌ای‌اش ریسک‌های بیشتری از این دست بپذیرد.

«Boiler Room»

درام جنایی آمریکایی، اتاق بخار، یکی دیگر از آثار شاخص وین دیزل، بازیگرانی چون جیووانی ریبیسی، وین دیزل و بن افلک را در خود جای داده است. داستان حول محور ست با بازی جیووانی ریبیسی می‌چرخد، کسی که تحصیلات دانشگاهی را رها کرده و مصمم است که ارزش خود را به پدرش، یک قاضی فدرال، ثابت کند که از پسرش ناراضی است. ست که روی هدفش کار می‌کند، به عنوان دلال سهام در یک شرکت با امید به دست آوردن پول زیاد و به دست آوردن غرور پدرش مشغول به کار می‌شود. وقتی او به رازهای کثیفی در مورد شرکت پی می‌برد، طرح یک چرخش جدی به خود می‌گیرد.

این فیلم 7 میلیون دلاری، در سراسر جهان 28 میلیون دلار بدست آورد و به سوددهی خوبی دست پیدا کرد. همچنین این فیلم عموماً نقدهای مثبتی از سوی منتقدان دریافت کرد و توجه به جزئیات مورد تحسین منتقدان قرار گرفت و فیلم را یک تجربه قانع کننده نامیدند. از سوی دیگر این فیلم همچنین یک لحظه مهم در کارنامه دیزل پس از «نجات سرباز رایان» است؛ چرا که موقعیت او را به عنوان یک ستاره در حال ظهور هالیوود تثبیت کرد.

«The Iron Giant»

غول آهنین با صداپیشگی وین دیزل علیرغم اینکه یکی از بهترین انیمیشن‌های یک نسل است، در باکس آفیس به شدت شکست خورد، قربانی یک کمپین تبلیغاتی ناموفق توسط مدیران برادران وارنر که به نظر می‌رسید هیچ سرنخی از نحوه مدیریت این داستان کلاسیک جنگ سرد نداشتند. این اولین فیلم براد برد، کارگردان «شگفت‌انگیزها» بود و مسلماً بهترین فیلم او تا به امروز باقی مانده است، که به طرز ماهرانه‌ای از داستان مرد آهنی سال 1968 توسط شاعر بریتانیایی تد هیوز اقتباس شده است. وین دیزل صدای غول قهرمان، رباتی با قدی بزرگ را ارائه می‌دهد که با پسری 9 ساله دوست می‌شود.

جدای از ترکیب بی‌نظیر CGI و انیمیشن‌های طراحی شده با دست، دوستی نوظهور بین انسان و ماشین چیزی است که غول آهنین را به یک فیلم خاص تبدیل می‌کند و به گفته آلیسون آبات، تهیه‌کننده فیلم، این اثز بدون لحن‌های منحصربه‌فرد دیزل برای غول آهنی کار نمی‌کرد. مانند نگهبانان کهکشان، کار دیزل در اینجا محدود است. غول تنها به صورت تکه تکه صحبت می‌کند و دیزل در طول فیلم تنها 53 کلمه می‌گوید. اما این غول مانند گروت نیازی به گفتن چیزهای زیادی ندارد تا تأثیری ماندگار بر مخاطبان بگذارد. صدای دیزل ترکیبی از انسان و ماشین را می‌سازد و به او اجازه می‌دهد تا از لحن‌های بیگانه شخصیتی همدل بسازد. به لطف کار و صدای دیزل، «غول آهنی» اکنون به حق به عنوان یکی از بهترین انیمیشن‌های تمام دوران در نظر گرفته می‌شود.

«Saving Private Ryan»

بیشتر بازیگران فیلم حماسی استیون اسپیلبرگ پیرامون جنگ جهانی دوم، یعنی نجات سرباز رایان، تست‌های متعددی را پشت سر گذاشتند تا نقش‌های خود را دریافت کنند، اما این مورد برای وین دیزل صادق نبود. رویاهای این بازیگر برای ساختن آینده خود در هالیوود زمانی که عوامل فیلم با تلفن شخصی خود کارگردان با او تماس گرفتند، قوت گرفت. اسپیلبرگ در پروژه قبلی دیزل را دیده بود، نقشی را فقط برای او نوشت. البته نجات سرباز رایان با فروش 482 میلیون دلاری در باکس آفیس جهانی و در مجموع 11 نامزدی اسکار که پنج مورد از آنها به برنده شدن منجر شد، به یک موفقیت جهانی تبدیل شد و جزو آثار مهم در فهرست بهترین فیلم های ون دیزل قرار می‌گیرد.

علیرغم اینکه دیزل هنگام پذیرفتن این نقش، هیچ سرنخی از شخصیت خود نداشت، اما بلافاصله با بازی شخصیت کاپارزو، یک سرباز ایتالیایی-آمریکایی قهرمان که در تلاش برای کمک به یک کودک جان خود را از دست می‌دهد، احساس راحتی کرد. وقتی در مورد اجراهای کوچکی صحبت می‌کنیم که تفاوت عظیم ایجاد می‌کنند، منظور نقش‌هایی چون شخصیت وین دیزل در نجات سرباز رایان است که به همان اندازه نقش‌های اصلی تاثیر گذار و خوب است.

«The Chronicles of Riddick»

کدام دنباله سزاوار جایگاه نهایی در این لیست است؟ می‌توان استدلال قانع‌کننده‌ای برای دیگر فرنچایز‌های دیزل انجام داد، از جمله تلاش دیزل برای «سریع و خشمگین» دیگر فرنچایز پرفروش خود؛ اما، با تمام احترامی که برای آن فیلم‌ها قائلم، اگر می‌خواهیم جایی برای یک فیلم دنباله پیدا کنیم، آن اثر باید «تاریخچه ریدیک»، (دنباله فیلم «Pitch Black» که کمی بالاتر در این فهرست از بهترین فیلم های وین دیزل معرفی شد)‌در سال 2004 باشد که کم کم به جایگاه یک کالت کلاسیک تبدیل شده است. در این فیلم شخصیت ریچارد بی. ریدیک، با بازی دیزل و دیوید توهی، نویسنده و کارگردان، در حال بازگشت از ترس‌های کم‌هزینه به فانتزی درجه بالا هستند. اگر فکر می‌کردید اسطوره‌شناسی فیلم «Dune» کمی پیش پا افتاده است، پس این فیلم برای شماست.

برای کسانی که عاشق فیلم هستند، چیزی که «سرگذشت ریدیک» را عالی می‌کند رویکرد آن به جهان‌سازی است. همه قطعات مورد نیاز چنین اثری در فیلم وجود دارند: امپراتوری‌های در حال مرگ، پیش‌گویی‌های باستانی، و حس وسعت و مقیاسی که حتی با گران‌ترین فیلم‌های علمی تخیلی رقابت می‌کند. این فیلم به خوبی می‌تواند نقطه اوج کار دیزل باشد و علاقه او به پروژه‌های پرشور را با اسطوره‌های بزرگ ترکیب کند.

شما چه اثر سینمایی دیگری را در بهترین فیلم های سینمایی وین دیزل قرار می‌دهید؟ حتما نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید.

بهترین فیلم سینمایی وین دیزل چه اثری است؟ وین دیزل آثار شاخص زیادی را بازی کرده و سری فیلم‌های سریع و خشن معروفترین و محبوب‌ترین اثر سینمایی او به حساب می‌آیند. بهترین انیمیشن وین دیزل کدام اثر است؟ وین دیزل به جز صداپیشگی در نقش گروت در دنیای سینمایی مارول، در انیمیشن فوق‌العاده غول آهنین نیز صداپیشگی کرده است. بهترین فیلم های سینمایی وین دیزل چه ژانری دارند؟ اکثر فیلم‌های مشهور و محبوبی که وین دیزل در آنها نقش آفرینی کرده جزو آثار اکشن هالیوودی به شمار می‌آیند و این مساله او را تبدیل به یک ستاره سینمای اکشن کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید